More information on the topics discussed below can be found on the Internet!

Custom Search

Tuesday, April 27, 2010

Another Monkey Consumer Price Index, 4/27/2010

Wow, it's been over a year and a half since I've done a Consumer Price Index post. I've completely forgotten how it goes, so I'm going to copy and paste the last one and just update the actual items and prices.

I don't have my gas price information handy at the moment. I'll grab that sometime later.


Today's currency conversions, according to XE.com:

$1 =
  • 0.65497 GBP (British Pounds)
  • 0.75752 Euros
  • 1.01428 Canadian Dollars
  • 12.3746 Mexican Pesos
  • 1.08592 Australian Dollars
  • 5.94060 NOK (Norway Kroners)
  • 29.3387 Russian Rubles
  • 1.77795 Georgia Lari
  • 6.82717 Chinese Yuan Renminbi
  • 93.2590 Japanese Yen
  • 1,168.53 Iraq Dinars
  • 14,250.00 Turkmenistan Manats
  • 361.900 Zimbabwe Dollars
  • 0.000858194 Gold ounces
Groceries

Weis Market, Nanticoke, PA, 4/27/10:

Milk, 2% milkfat, half-gallon: $1.62

Apples, McIntosh, 3 lbs.: $3.49
Grapes, Red seedless: $2.99 / lb. (on sale, $2.49 /lb.)
Onions, yellow, 2 lb. bag: $2.99

...and that's it for the staples. Previous price indices were based on staple items like bread, milk, eggs, fruit, and vegetables. But I think this is too limiting, especially since we repeatedly buy many non-staple items whose price fluctuations deserve to be watched. Here are a few of those items:

Weis brand soda, diet, two liter: $0.88/bottle (on sale for $0.79/bottle)
Cinnamon buns with cream cheese icing, four pack: $3.99
King Oscar brand Flat Anchovies in Olive Oil, 2 oz.: $1.69
Sparkle paper towels, two three roll pack, 56 two-ply sheets each: $3.99 (on sale, buy one get one free)
Fancy Feast cat food, 3 oz. cans: 2/$1.09 (on sale, $0.50 apiece)
Whiskas Tender Bites cat food, box of 24 3 oz. pouches: $9.99



Gerrity's Market, Hanover Township, PA, 4/27/10:

Bananas: $0.39/lb.

Whiskas Cat Milk, $2.99/3 pack


How do your prices compare?

1 comment:

jack said...

;) i like it